مقالات بدنسازی, مقالات تخصصی پزشکی

تاثیر مصرف دخانیات بر عضلات

مصرف دخانیات

تاثیر مصرف دخانیات بر عضلات

مصرف دخانیات تاثیر مهمی بر سلامتی دارد اما کمتر در خصوص تاثیر دخانیات بر رشد عضلات و بدنسازی صحبت شده.

خیلی از مربیان معتقد هستند دخانیات تاثیری در روند عضله سازی نداره و حتی خودشون هم به صورت مداوم از سیگار و قلیان استفاده می کنند اما واقعیتی که علم به ما می گوید چیز دیگریست.

مهم ترین عارضه ی مصرف دخانیات کاهش سطح اکسیژن خون و از بین بردن هموگلوبین های داخل سرم خون است که همون طور که میدونید نقش هموگلوبین در بدن انتقال مولکول های اکسیژن به سلول های مختلف در بدن است . وقتی میزان هموگلوبین ها از حد معمول کمتر باشد و یا نقصی در عملکرد آن ها ایجاد شود اکسیژن رسانی به عضلات کاهش پیدا می کند ، وقتی سطح اکسیژن در سلول های عضلانی پایین بیاید سلول های عضلانی میمیرند و همین روند موجب از بین رفتن عضلات شما می شود.

سیگار کشیدن می تواند تا 10 درصد بر سطح اکسیژن خون تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد اما اکسیژن فقط لازمه ی سلول های بدن نیست !! جالب است بدانید با کاهش سطح اکسیژن ترشح تستوسترون هم کاهش پیدا می کند و سطح آزاد تستوسترون در خون به پایین تر از حد نرمال می رسد در حالی که همه می دانند لازمه ی سنتز پروتئین در عضلات وجود هورمون تستوسترون در جریان خون می باشد.

علاوه بر این مصرف دخانیات موجب کاهش سطح قند خون می شود و وقتی سطح قند خون پایین بیاید بدن دچار استرس می شود و مجبور به ترشح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس میگردد که قبلا در خصوص تاثیر کورتیزول بر عضلات مطلب جداگانه منتشر کرده ایم.

اما یکی از مهم ترین تاثیرات مصرف دخانیات که اغلب از یاد می رود و در موردش کمتر شنیده اید تاثیر آن بر سطح پروتئین میوستاتین در خون است . میوستاتین مهار کننده ی رشد عضلات اسکلتی است که با مصرف دخانیات سطح آن در جریان خون به شکل چشم گیری بالا می رود و وقتی سطح مهارکننده ی رشد در بدن بالا باشد شما هرچقدر هم تمرین و تغذیه ی مناسب داشته باشید باز هم فاکتوری به نام میوستاتین اجازه ی رشد به عضلات شما نمیدهد.

افزایش فشار خون ، افزایش غلظت خون ، پوکی دندان و استخوان ، زردی دندان ها ، مشکلات تنفسی ، سکته های قلبی و مغزی ، گرفتگی شریان های اصلی ، ابتلا به دیابت و انواع سرطان ها از شایع ترین عوارض مصرف دخانیات می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *