آشنایی با بیماری ها, فارماکوپه دارویی, مقالات تخصصی پزشکی, مقالات مو

تخصصی: درمان ریزش مو با الگوی زنانه

ریزش موی آندروژنیک زنانه

✅ درمان ریزش مو با الگوی زنانه ( FPHL ) یا ریزش موی آندروژنی در خانمها

 

هشدار: این مقاله یک مقاله تخصصی می باشد و فقط برای استفاده گروه درمانی مناسب است.

 

✅ درمان ریزش مو با الگوی زنانه ( FPHL ) یا ریزش موی آندروژنی در خانمها:

?برگزیده های بالینی آپ تودیت/دینامدپلاس:

? ما بعنوان خط اول درمان، استفاده از ماینوکسیدیل موضعی را توصیه می کنیم ( Grade 2A ).

? اگرچه فقط محلول 2% ماینوکسیدیل توسط FDA در درمان ریزش مو با الگوی زنانه، تایید شده است ولی داده ها در مورد استفاده از محلول یا فوم 5% ( غلظتی که برای درمان ریزش موی آندروژنی مردان استفاده میشود) متناقض است و طبق برخی شواهد محدود، اثربخشی بیشتری در درمان را دارد و به دلیل همین شواهد اثربخشی محدود بیشتر، خیلی از پزشکان، توصیه به انتخاب محلول 5% ( دوبار در روز) یا فوم 5% ماینوکسیدیل (یکبار در روز) به جای محلول 2% ( دوبار در روز) می کنند، گرچه ممکن است این درصد بالاتر همراه با عوارض جانبی بیشتر از جمله: تحریک کف سر و هایپرتریکوز همراه باشد. بااین حال، یک مرور نظام مند شامل 4 کارازمایی هیچ کدام از این کارازمایی ها نتوانستند تفاوت معنی داری را در اثربخشی ماینوکسیدیل 2% و 5% پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: مقالات مو در داروخانه آنلاین داروها

دیگر درمان های ریزش مو:

? خط دوم درمان شامل داروهای خوراکی مهار کننده تولید یا اثر آندروژن: اسپیرونولاکتون، فیناستراید، فلوتامید، سیپروترون استات می باشند.

? استفاده از این داروها زمانی توصیه میشود که ریزش موی با الگوی زنانه همراه با هایپرآندروژنی باشد و یا زمانی که بیماران به مونوتراپی با ماینوکسیدیل، پاسخ ضعیفی می دهند.

? اگرچه برخی مطالعات پیشنهاد می کنند که این داروها باعث بهبود درمان ریزش مو با الگوی زنانه میشوند ولی داده ها در مورد اثربخشی این داروها محدود هست و هیچ کارازمایی تصادفی شده ای در مورد ارزیابی این داروها انجام نشده است و همچنین مرورهای سیستمیک، شواهد ناکافی در مورد تایید اثربخشی این داروها پیدا کردند.

? بنابراین، به دلیل شواهد ناکافی در مورد تایید اثربخشی این داروها، برخی مطالعات پیشنهاد می کنند که مصرف آنها فقط به زمانی که هایپرآندروژنی هم وجود داشته باشد، محدود شود.

ریزش موی زنانه? بااین حال، برخی شواهد دیگر پیشنهاد می کنند که درمان با این داروها، میتواند هم در زنانی که هایپرآندروژنی دارند و هم در زنانی که هایپرآندروژنی ندارند، موثر باشد.

تاثیر اسپیرونولاکتون و دیگر داروها:

?اگر نیاز به تجویز این داروها باشد، ما توصیه به تجویز اسپیرونولاکتون می کنیم زیرا این دارو، تاریخچه گسترده ای در درمان سایر اختلالات در زنان مانند: هیرسوتیسم، آکنه و PCO دارد.

?سیپروترون استات در بسیاری از کشورها وجود دارد ولی این دارو در آمریکا تایید نشده است و در دسترس نمی باشد.

?مصرف فلوتامید، به دلیل نگرانیهایی که در مورد سمیت کبدی این دارو وجود دارد، محدود شده است.

فیناستراید و ریزش موی زنانه:

? مطالعات اندکی اثربخشی فیناستراید را ارزیابی کردند.استفاده از فیناستراید در مطالعات مختلف با رژیمهای متفاوت، نتایج مختلفی به همراه داشته است

? قبل از توصیه به تجویز فیناستراید در درمان ریزش مو با الگوی زنانه، باید جمعیت زنان با این الگوی ریزش مو که از فیناستراید مزایایی بدست می آوند، مشخص شود و همچنین رژیم مناسب درمانی نیز تعیین گردد

? بطور کلی فیناستراید معمولا در زنان بخوبی تحمل می شود.

? در یک مطالعه که از فیناستراید برای درمان pco استفاده شده بود، عوارضی مانند: سردرد، کاهش میل جنسی و خشکی پوست گزارش شد.

? این دارو یک داروی تراتوژن می باشد؛ بنابراین، مصرف آن در بارداری و خانمهایی که قصد بارداری دارند، کنترااندیکه است

?داده های متناقض در مورد اثربخشی آن در درمان ریزش مو با الگوی زنانه وجود دارد؛ در یک کارازمایی یک ساله شامل 36 زن قبل از یائسگی با ریزش مو زنانه و هایپرآندروژنیسم، به گروهای زیر تقسیم بندی شدند:

فیناستراید ( 5mg/d)
فلوتامید ( 250mg/d )
سیپروترون استات ( 50mg/d تا ده روز در ماه) همراه با اتینیل استرادیول

? در نهایت مشخص شد میزان درمان با گروه دریافت کننده فیناستراید مشابه با گروهی بود که تازه وارد مطالعه شدند ولی درمان را قبول نکرده بودند.

بیشتر بخوانید: بهترین درمان طبیعی ریزش مو چیست؟

? بااین حال درمان با فیناستراید در برخی مطالعات دیگر باعث بهبودی یا حداقل تثبیت ریزش مو در زنان با الگوی ریزش موی زنانه و هایپراندروژنیسم شد.

? در نهایت طبق مطالعات در حال حاضر، بنظر میرسد که تجویز فیناستراید با دوز 1mg/d مزایایی در ریزش مو با الگوی زنانه ندارد ولی با دوز های بالاتر ( 2.5mg یا 5mg روزانه ) ممکن است در برخی زنان با سطوح آندروژن نرمال، مزایایی داشته باشد.

توصیه کلیدی برای طبابت:

✅ گایدلاین انجمن درماتولوژی اروپا ( EDF ) توصیه میکند که “هیچ شواهدی در حمایت از تجویز مهار کننده های خوراکی تولید یا اثر آندروژن ها در درمان ریزش مو با الگوی زنانه وجود ندارد و یا شواهد موجود ناکافی هستند” ( EDF-2017 ).

 

منابع:

✅ Uptodate 2018.

✅ DynaMed Plus 2018.

نگارنده: دکتر مهدی شاهمیرانی

داروخانه آنلاین داروها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *