فارماکوپه دارویی, مقالات بدنسازی, ویتامین

معرفی داروی ارلیستات (ونوستات)

ارلیستات

ارلیستات چیست؟

ارلیستات (Orlistat) با نام های تجاری ونوستات (Venustat)، زنیکال (Xenical)، زنوور (Xenover)، زنیستات، فت-استاپ و … از سری داروهایی محسوب می شود که جهت کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد.

کپسول ارلیستات یکی از معدود داروهایی است که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA را برای لاغری دارد و بدین منظور استفاده می شود.

مکانیسم یا ساز و کار ارلیستات چگونه است؟

از منظر علمی: ارلیستات ( ونوستات) با آنزیم لیپاز معده و پانکراس ترکیب شده و باعث غیرفعال شدن این آنزیمها می گردد؛ این عمل باعث مهار هضم و جذب گوارشی چربی غذا و کمک به دفع چربی های موجود در غذا می شود که در نتیجه باعث کاهش وزن می گردد.

از منظر ساده: کسانی که فکر می کنند ارلیستات چربی سوز است کاملا در اشتباه هستند؛ ارلیستات  در واقع دفع کننده ی چربی است و هیچ گونه انتقال چربی به داخل سلول و افزایش متابولیسم در بدن انجام نمی دهد. ساز و کار این دارو به این شکل است که آنزیم لیپاز را غیر فعال می کند و شما در واقع در جذب چربی مواد غذایی دچار اختلال می شوید و چربی مواد غذایی به صورت مستقیم از بدن شما دفع می شود و هیچ گونه چربی سوزی ای درون بدن اتفاق نمی افتد.

درمان چاقی با ارلیستات (ونوستات)

ارلیستات چگونه باید استفاده گردد؟

ارلیستات را باید همزمان با چرب ترین وعده غذایی استفاده کرد. یک عدد کپسول ارلیستات را بلافاصله قبل از وعده غذایی و نهایتا تا یک ساعت بعد از آن استفاده کنید؛ خوردن این کپسول در زمانی غیر از این بازه زمانی هیچ گونه اثری نخواهد داشت.

تنها اندیکاسیون مصرف دو بار در روز این کپسول، مبتلایان به کبد چرب می باشد. بهترین درمان فرد مبتلا به کبد چرب، کاهش وزن است و با استفاده از این داروی کم عارضه می توانند با سرعت بیشتری به این خواسته دست پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: فارماکوپه دارویی داروخانه آنلاین داروها؛ هر آنچه در مورد داروها باید بدانید.

عوارض ارلیستات

ارلیستات (ونوستات) جذب تمام ویتامین های محلول در چربی را کاهش می دهد؛ ونوستات جذب بتاکاروتن را در بدن به حداقل می رساند. ونوستات سطح اگزالات در ادرار را افزایش می دهد که بالا رفتن سطح اگزالات موجب نارسایی کلیوی می شود.

ارلیستات جذب ویتامین های محلول در چربی را کاهش می دهد؛ به همین دلیل توصیه می شود در وعده ای که این دارو استفاده نمیشود، یک عدد مولتی ویتامین کامل خورده شود.

مطالعه بیشتر: با ویتامین همه کاره بدن آشنا شوید!

به دلیل عدم جذب چربی موجود در مواد غذایی ممکن است بدن شما با کمبود انرژی، خشکی پوست، خشکی دهان و ضعف بینایی مواجه شود.

مصرف مداوم ونوستات می تواند پرز های گیرنده ی روده ی باریک را برای مدتی طولانی غیر فعال کند که این امر موجب عدم جذب کامل مواد غذایی و اختلال در گوارش و هضم غذا می شود.

اما مهمترین عارضه ای که ممکن است فرد را از ادامه مصرف ارلیستات منصرف کند، عوارض گوارشی آن است که می توان نفخ، دل پیچه و اسهال را نام برد. این عوارض در اکثر افراد استفاده کننده در ابتدای کار بروز می کند و با ادامه مصرف دارو از بین می رود؛ اما دفع مدفوع چرب تا انتهای مصرف این دارو همراه بیمار است و ممکن است فرد را آزار دهد (دفع مدفوع چرب در واقع مکانیسم عمل داروست و جزو عوارض آن نمی باشد).

تاکید می کنیم که ارلیستات چربی سوز نیست و اگر باعث کاهش وزن می شود صرفا به خاطر از کار انداختن بخشی از دستگاه گوارش شما و عدم جذب چربی است که طبیعتا باعث می شود در طول روز کالری کمتری توسط بدن دریافت شود و این امر باعث کاهش وزن می شود.

مقاله اختصاصی داروخانه آنلاین داروها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *